Revize elektrických zařízení, rozvodů a spotřebičů je povinná v každé firmě. Povinnost vyplývá zejména z toho důvodu, aby se zabránilo právním sporům a podobným situacím, kdy dojde k ohrožení života zaměstnanců nebo firemních zákazníků v důsledku přehlížené závady při využívání elektroinstalace na pracovišti, v prodejně a v dalších firemních prostorách. V domácnostech vám nikdo revizi nařídit nemůže a ani nesmí, za její stav si zodpovídáte sami, a tak se může zdát, že právě zde bude revize zcela zbytečná. Možná vás napadá myšlenka, že přece nejste takoví lemplové, abyste si sami řezali větev, na které sedíte, respektive dohlédnete na to, abyste spotřebiče a elektrické zásuvky či svítidla používali rozumně.

elektrická zásuvka

V zásadě máte pravdu, ale i přes vaši ostražitost tu hlodá zub času, a ten se stará o to, aby pomalu a postupně veškeré tyto systémy stárly, degradovaly a za jistý čas ukončily svou životnost. Elektrikáři jdou zubu času naproti a snaží se vás upozornit na to, jestliže se někde vyskytne problém, ohrožující zdraví, život nebo majetek. S čím se kupříkladu elektrikáři v rámci revize elektroinstalace v Praze v domácnostech setkávají?

prodlužovací kabel

S přetíženými zásuvkami – víte, že by lidem prospělo více osvěty právě v této oblasti? Zatímco se děti mnohdy ve školách musí naučit mnoho informací, které v životě vůbec nebudou potřebovat, a navíc jim berou energii, například dějiny válek a utrpení lidstva, mnohem více by jim pomohlo, kdyby se učily, jak správně používat elektrické spotřebiče a zásuvkové okruhy. V některých domech či bytech je na jedné zásuvce navěšeno třeba deset spotřebičů a vodiče jsou v zásuvce přetížené. Projevuje se to jejich zahříváním, a odtud je již jen krůček ke zkratu, elektrickému oblouku a požáru.

Poškozené šňůry – přívodní šňůry spotřebičů a prodlužovací šňůry jsou vlastně prodloužením elektrických rozvodů, které již nevedou ve zdi, a tudíž nás nemohou lépe chránit před elektrickým proudem. Poškozená šňůra je vždy potenciálním zdrojem velkého nebezpečí při doteku rukou nebo bosým chodidlem a v kontaktu s hořlavými materiály v blízkém okolí.