Jste milovníky Jizerských hor a jezdíte tam každý rok na dovolenou? Anebo preferujete spíše Orlické hory či Jeseníky? Je v zásadě jedno, jaké naše hory navštěvujete, podstatné je, že k nim máte kladný vztah. V horách se vyskytuje mnoho zdraví prospěšných záporných iontů, bývá tu hustá lesní vegetace a pozornosti obvykle neujdou i horské bystřiny, řeky a říčky. Kupříkladu takový pohled na tekoucí Jizeru nebo Úpu vydá za celovečerní televizní program.

sněhové řetězy

Kdo se do hor vypravuje i v zimě, musí počítat s tím, že se tu mohou objevit nepříjemné překážky v podobě změny jízdního profilu. Pokud například míříte k vašemu oblíbenému penzionu na Mariánské hoře nebo na Jeleních vrších v létě, a to samé si chcete zopakovat i v zimě, můžete být překvapeni metrovými závějemi, jen úzce protaženou silnicí a protáčením předních kol. A tehdy nastává vhodná doba k nasazená sněhových řetězů R18. Běda však, jestliže je nemáte, anebo jste je zapomněli doma v garáži.

řetězy na kole u auta

A proč vlastně tolik vzruchu a povyku kvůli docela obyčejným sněhovým řetězům?

Nic je nepřekoná – jak chcete vystoupat do prudšího zasněženého svahu, když se pneumatiky chovají na sněhové krustě, jako by byly na kluzišti? Můžete to zkusit samozřejmě posypem, například pískem, ale to je to jediné, co tu zabírá, ovšem museli byste celou cestu běžet ve dvou lidech vedle auta a sypat před kola písek z pytle. Neexistuje nic, co by se řetězům v zasněženém svahu vyrovnalo.

Led – mnohem nebezpečnější bývá led. Tam se totiž na rozdíl od sněhu stává vůz téměř neovladatelným, a právě řetězy mají tu kouzelnou moc díky váze vozidla zabořit se ocelovou konstrukcí do ledové vrstvy a podržet vůz v místě sjízdné stopy. Bez řetězů byste už možná byli někde v příkopě, a třeba i na boku nebo dokonce na střeše. A takovéto autonehody mívají i smrtelné následky.